بلبرینگ قفلی

بلبرینگ قفلی یکی از انواع بلبرینگ ها است که با نام های مختلفی مانند کلاچ یک طرفه و یا بلبرینگ یک طرفه  و بلبرینگ BACK STOP در بازار شناخته می شوند. دلیل استفاده از این نوع بلبرینگ ها این است که در زمان چرخش در جهت برگشت سبب استپ شدن بلبرینگ ها می شود که این کار مانع از گردش آن در جهت عکس می شود. در واقع می توان اینگونه گفت که از بلبرینگ یک طرفه فقط می توان در دستگاه هایی استفاده کرد که نیاز به چرخش عکس ندارند. بلبرینگ قفلی می تواند از معکوس شدن انرژی و همچنین برگشت آن به سمت عقب دستگاه ها جلوگیری کند و از این رو جان انسان را در برابر این خطرات احتمالی حفظ کند. لذا یکی از انوع پرکاربرد بلبرینگ ها در صنایع محسوب می شود. با خرید از نمایندگی 1 سال گارانتی بیرینگ لند را هدیه بگیرید.

بلبرینگ قفلی

چگونه یک بلبرینگ قفلی با کیفیت بخریم؟

در این صفحه با تعریفی از  نحوه عملکرد بلبرینگ قفلی، مزایا، کاربرد و انواع آن آشنا خواهید شد. تا با دانش کافی خریدی مطمئن داشته باشید.
در پایان هر کدام از این عوامل به طور مفصل توضیح خواهیم داد. با ما همراه باشید!

جدیدترین بلبرینگ های قفلی

بلبرینگ بک استاپ

از آن جایی که ابن بلبرینگ در زمان برگشت استپ شده و فقط در یک جهت حرکت میکند، در بازار به بلبرینگ بک استاپ معروف شده است. بلبرینگ های قفلی در صنایع بسیار با اهمیت هستند چرا که از برگشت انرژی جلوگیری می کنند و با این ویژگی مانع از آسیب ها و صدمه دیدن دستگاه ها و ماشین آلات صنعتی می شوند و همچنین از معکوس شدن انرژی و برگشت آن به سمت عقب دستگاه جلوگیری می کند و با این کار جان انسان ها را حفظ می کنند.

بلبرینگ یک طرفه

حرکت بلبرینگ قفلی در یک جهت قفل است و چرخ آن تنها به یک طرف است و مانع چرخش معکوس میشود به همین دلیل به این بلبرینگ بلبرینگ یک طرفه نیز گفته میشود. از مواردی که در زمان ساخت بلبرینگ یک طرفه  بسیار حائز اهمیت است طراحی های انجام شده برای ترمز بلبرینگ است. چرا که این قطعه در صورتی که در برابر فشار زیاد قرار بگیرد، باید عملکرد بهینه از خود نشان دهد. همچنین بلبرینگ های قطعه ای دارند به نام بادامکی که از قطعات مهم بلبرینگ ها است و نقش آن هم عملیات استپ در جهت حرکت عکس بلبرینگ ها است که در واقع مهم ترین نقش بلبرینگ قفلی است. از این رو در زمان ساخت این نوع بلبرینگ باید به این قطعه بسیار دقت شود تا مکانیزم آن به درستی عمل کند و مانع از حرکت کلی بلبرینگ شود.

نحوه عملکرد بلبرینگ قفلی به چه صورت است؟

از مشخصه های اصلی این نوع بلبرینگ می توان به میزان دور بلبرینگ ها و قدرت تحمل بار اشاره کرد که دو مورد از مهم ترین مشخصه های بلبرینگ قفلی است. لذا در زمان خرید این نوع بلبرینگ باید با توجه به مشخصات دستگاه، بلبرینگ مخصوص به همان دستگاه تهیه شود.

از دیگر ویژگی ها و مشخصه های مهم و اصلی بلبرینگ های قفلی این است که این نوع بلبرینگ ها دستگاه ها و دیگر ماشین آلات مختلف صنعتی را در برابر خطرهای و آسیب های احتمالی و صدمه دیدن ناشی از برگشت انرژی و تولید گشتاور حفظ و از بروز این مشکلات جلوگیری می کنند.

 در واقع بلبرینگ قفلی یا همان بلبرینگ یک طرفه در این دستگاه ها و ماشین آلات نقش ترمز را ایفا می کند. از این رو می توان از این نوع بلبرینگ ها به شفت موتورهایی که احتمال برگشت انرژی دارند نصب کرد تا با این کار از بروز خطرها و آسیب های احتمالی جلوگیری کرد.

از آنجایی که این نوع بلبرینگ ها بسیار حائز اهمیت هستند و از خطرهای احتمالی جلوگیری می کنند لذا تولیدکنندگان در ساخت آن باید نهایت دقت و کیفیت را به کار گیرند.

کاربرد بلبرینگ قفلی یا همان بلبرینگ یک طرفه

همان طور که گفتیم به دلیل مشخصه های مهم بلبرینگ های قفلی مثل مسدود کردن حرکت در جهت برگشت و افزایش ایمنی تجهیزات و جان انسان ها از این نوع بلبرینگ در صنایع خصوصا صنایع حساس به وفور استفاده می شود. که از جمله کاربردهای این دستگاه می توان به استفاده از بلبرینگ قفلی در نوار نقاله ها، انواع کمپرسور، دستگاه کپی، ماشین آلات بسته بندی مواد و ماشین های کاشت، کوره، چرخ دنده های هواپیما، دستگاه های سیم کشی، پمپ، ماشین لباسشویی، دستگاه های نساجی و هیدرولیکی و .. اشاره کرد.

امروزه انواع بلبرینگ ها اعم از بلبرینگ سوزنی، بلبرینگ خطی و بلبرینگ قفلی و همچنین یاتاقان، رولبرینگ و کاسه نمد از جمله ابزارهای پر مصرف در صنایع بزرگ و کوچک خودروها و موتورهای صنعتی می باشند. از این رو بلبرینگ های قفلی که با مواد بسیار باکیفیت و مرغوب تولید می شوند دارای مزایایی هستند که در ادامه به تشریح آن می پردازیم.

مزایای بلبرینگ قفلی باکیفیت

  • دارای طراحی ساده و به دور از هر نوع پیچیدگی باشد.
  • ابعاد آن باید به گونه ای باشد که در زمان نصب بر روی موتور، کمترین فضا را اشغال کند و همچنین طراحی آن باید به گونه ای باشد که ماکزیمم تولید گشتاور را داشته باشد.
  • بازدهی بالا داشته باشد
  • در برابر حرارت های ناشی از دستگاه ها و تولید مقاومت داشنه باشد
  • با دوام بودن از دیگر مزایای یک بلبرینگ قفلی باکیفیت است.
  • بتوان راحت و ساده آن را بر روی شیفت نصب و همتراز کرد.
  • همچنین قیمت آن به گونه ای باشد که برای مصرف کننده صرفه اقتصادی داشته باشد.

این مطلب را به اشتراک بگذارید:

Call Now Button