بلبرینگ چشمی

یکی از پرکاربردترین بلبرینگ ها، بلبرینگ چشمی است. که در 4 سایز مختلف ارائه میشود. ساچمه های این بلبرینگ‌ها به شکل دایره یا همان گرد می باشد که ساچمه های آنها دارای حالت غلتشی هستند و در هر جهتی قابل غلط زدن هستند. سایزهای مختلف این قطعه دارای سوراخهایی هستند. به عنوان مثال، بلبرینگ چشمی کوچک این قطعه به صورت دو سوراخه بوده و بزرگترین سایز آن ها دارای چهار سوراخ می باشد که به نوع قابلمه ای معروف می باشند و نسبت به بقیه کاربرد کمتری دارند و استقامت پایین تری نسبت به بقیه سایزها دارند.

بلبرینگ چشمی در ایران با نام،های متفاوتی از جمله سیبک، قفقازی، HLS و بلبرینگ چوپوقی شناخته میشوند.

در این صفحه کاربرد و انواع آن آشنا خواهید شد. تا با دانش کافی خریدی مطمئن داشته باشید.

جدیدترین بلبرینگ های چشمی

کاربرد بلبرینگ چشمی چیست؟

از آنجایی که این بلبرینگ ها توانایی تحمل نیروهای مختلف در راستای متفاوت را دارد و به عبارت دیگر میتواند نیرو را هم در جهت شعاعی و هم در جهت محوری تحمل کند؛ بنابراین، از این قطعه در مکانیزم هایی که هم باید نیرو در جهت شعاعی اعمال شود و هم در جهت محوری، استفاده میشود. علاوه بر این، بیشترین کاربرد بلبرینگ چشمی در صنعت مربوط به بلبرینگ مفصلی است که این نوع از بلبرینگ در دو نوع تولید میشوند: مفصلی نری و مفصلی مادگی که این نوع از بلبرینگ در جاهایی کاربرد دارد که به فضای بیشتری برای محور نیاز است. این بلبرینگ‌ها به شکل دایره­ای تولید می­شود و درون آن، تعدادی ساچمه کروی و یا سوزنی است. از جمله کاربردهای دیگر  میتوان به استفاده در خطوط خط مونتاژ و کانوایر ها اشاره کرد. وظیفه ی اصلی بلبرینگ چشمی در واقع تبدیل نیروی اصطکاک وارد شده بواسطه سطح جسمی که در تماس با دستگاه است، به نیروی غلتشی میباشد و وظیفه‌ی مهم دیگراین قطعه، تحمل وزن بار جسم انتقالی است که در تمامی موارد قابل استناد و استفاده است.

 

انواع بلبرینگ چشمی

این نوع از بلبرینگ ها به طور کلی ساده هستند و ساختار چندان پیچیده ای ندارند و در ظاهر به یاتاقانی که در وسط آن توپی تعبیه شده است شبیه هستند. این قطعه دارای دو یا سه درجه آزادی است که یکی از آنها آزادانه حرکت می کند و هیچ گونه محدودیتی ندارند، اما دو درجه آزادی دیگر، دارای محدودیت هستند.

این نوع بلبرینگ ها بر اساس اندازه ای که دارند؛ دارای انواع مختلفی هستند که به اختصار هریک از آنها را شرح می دهیم.

  1. بلبرینگ چشمی سایز 1.2: قطر ساچمه در این نوع از بلبرینگ ها 12 میلی ‌متر است که هرزگرد بوده و به شکل دو پیچ می باشد.
  2. بلبرینگ چشمی سایز 5.8 : قطر ساچمه در این بلبرینگ 14 میلی هستند که این بلبرینگ هم به صورت هرزگرد بوده و به لحاظ ظاهری هیچ تفاوتی با 1.2 اینچ ندارند و آنها هم به صورت دو پیچ هستند. تنها تفاوت این بلبرینگ با نوع قبلی آن، در اندازه قطر ساچمه است.
  3. بلبرینگ چشمی سایز 1 اینچ، بلبرینگ چشمی سایز 1.4- 1و بلبرینگ چشمی سایز 1.2-1.

 از این بلبرینگ ها، به عنوان جایگزینی برای تسمه نقاله استفاده میشود که آنها را با فاصله های کم از یکدیگر قرار می دهند و در نتیجه قابلیت تحرک به سمت جلو و جهت های معکوس را بواسطه ی همین خاصیت دارا هستند.

 

مزایای بلبرینگ چشمی

بلبرینگ چشمی میتواند نیرو را در جهات مختلف تحمل کند. علاوه بر این، این نوع از بلبرینگ ها لقی بسیار کمی دارد و با گذشت زمان این میزان از لقی ثابت میماند و کم یا زیاد نمیشود. عموما در هنگام نصب مفاصل عدم انطباق به عنوان یک معضل همیشگی به شمار میرود. اولین راه حل برای مواجهه با این مشکل بالا بردن دقت است که البته هر چقدر هم که میزان دقت را بالا ببریم؛ میزان انحراف کم میشود ولی بطور کامل از بین نمیرود. راه حل بعدی استفاده از مفصل چشمی است، چرا که این مفصل، با انعطاف خود این عدم انطباق را پوشش میدهد و این به عنوان یک مزیت بسیار مهم است. همچنین مزیت دیگر، میزان انعطاف بالای این قطعه در نصب است و حتی میتوان این قطعه را با زاویه جانبی نیز نصب کرد. به علاوه این قطعه به واسطه‌ی ظرفیت بالای حمل بار؛ طول عمر بالایی را دارا است.

بلبرینگ‌ چشمی به طور معمول در دستگاه های مورد نیاز، به شکل افقی نصب شده و بواسطه ی فشار باری که به آنها وارد میشود، در سیستم به صورت محوری قرار می­گیرند. حلقه های این بلبرینگ‌ها قطرهای مختلفی دارند که به واسطه تفاوت در اندازه قطرها، کاربردهای متفاوتی را نیز در صنعت پیدا میکنند.

Call Now Button