بلبرینگ کف گرد

بلبرینگ کف گرد یکی از انواع بلبرینگ موجود در صنعت است که تنها قادر به تحمل بار محوری است. این نوع از بلبرینگ برخلاف سایر بلبرینگ های رایج که عمدتا تحمل بار شعاعی بالایی دارند، قادر به تحمل بار شعاعی نیست و تنها بار محوری را تحمل می کند.
این بلبرینگ ها در انواع دوتیکه، سه تیکه، 4 و5 تیکه تولید می شوند.
در این صفحه با کاربرد و انواع آن آشنا خواهید شد. تا با دانش کافی خریدی مطمئن داشته باشید. قیمت بلبرینگ کف گرد را از ما استعلام بگیرید.

راهنمای خرید یک بلبرینگ کف گرد

به طور کلی عوامل مختلفی را در انتخاب یک بلبرینگ کف گرد باید در نظر گرفت از جمله مهمترین این عوامل می توان به موارد زیر اشاره کرد :

  • درجه حرارت محیط

  • رطوبت و آلودگی موجود در محیط

  • نیرو وارده بر بلبرینگ کف گرد

انواع بلبرینگ کف گرد

عوامل موثر بر طول عمر بلبرینگ

همانطور که میدانید عمدتا بلبرینگ ها وظیفه نگهداری از شفت و یا قطعات متحرک خودرو را برعهده دارند. در حالی که نباید از حرکت آن ها جلوگیری کنند. به همین دلیل این دسته از تجهیزات صنعتی، دائما تحت نیروهای دینامیکی و نوسانی قرار داشته و به این ترتیب طول عمر آن ها کاهش پیدا خواهد. از جمله عواملی که بر طول عمر بلبرینگ کف گرد موثر است می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • نیرو وارده بر بلبرینگ کف گرد

همانطور که می دانید، تمام بلبرینگ های موجود در بازار مطابق با استاندارد های روز دنیا طراحی شده اند و هر یک ابعاد و اندازه مشخص دارند. در صورتی که روی بلبرینگ کف گرد مورد استفاده، بیشتر از حد در نظر گرفته شده در استاندارد ها، نیرو وارد، طول عمر بلبرینگ به شدت کاهش پیدا می کند. چرا که این بار به صورت نوسانی وارد شده و در بلبرینگ خستگی ایجاد می کند. از طرفی در صورتی که بلبرینگ به درستی سوار نشده باشد و بار به صورت زاویه دار به بلبرینگ وارد گردد، در دو راستا به بلبرینگ نیرو وارد کرده و به این ترتیب طول عمر آن را کاهش می دهد.

  • درجه حرارت محیط

طبق استاندارد ها، بلبرینگ کف گرد برای انکه بتواند عملکرد مناسبی را از خود نشان دهد، باید در دمای کاری خود کار کند. به طور کلی دمای محیط تاثیر بسیار زیادی بر عملکرد بلبرینگ دارد. همانطور که می دانید در بلبرینگ ها برای آنکه میزان ساییدگی بین ساچمه ها کاهش پیدا کند، عمدتا روان کننده ها استفاده می شود. هر یک از این روان کننده ها دارای لزجت معینی هستند که با افزایش دما میزان لزجت آنها کاهش پیدا می کند. بنابراین در صورتی که دمای محیط بیش از دمای کارکرد بلبرینگ باشد، میزان لزجت روان کننده کاهش پیدا کرده و در نتیجه سایش بین ساچمه ها و رینگ های داخلی و خارجی افزایش پیدا می کند. از طرفی دمای زیاد سبب می شود که کرنش ناشی از حرارت در فلز افزایش پیدا کرده و فلز به کار رفته در بلبرینگ ماهیت خمیری شکل پیدا کند. در چنین مواقعی میزان تحمل بار بلبرینگ کاهش پیدا کرده و به شدت آسیب پذیر می شود.

  • رطوبت و آلودگی موجود در محیط

رطوبت و آلودگی نیز تاثیر بسیار زیادی بر دوام و طول عمر یک بلبرینگ کف گرد دارد. در صورتی که رطوبت موجود در محیط زیاد باشد، بلبرینگ پس از مدتی کارکرد دچار خوردگی و زنگ زدگی می شود. به این ترتیب میزان مقاومت آن در برابر تحمل بار های محوری به شدت کاهش پیدا کرده و به سرعت آسیب می بینند. همچنین وجود آلودگی و گرد و خاک در محیطی که بلبرینگ کار می کند، سبب کاهش طول عمر بلبرینگ می شود. به طور کلی در چنین محیط هایی گرد و خاک به روان کننده ها چسبیده و باعث می شود که بلبرینگ ها دچار سایش شوند. به این ترتیب طول عمر آن ها به طور قابل توجهی کاهش پیدا می کند. به طور کلی در محیط هایی با رطوبت و آلودگی بالا از بلبرینگ های شیلد دار و آب بند استفاده
می شود.

  • تعویض روان کننده بلبرینگ کف گرد

همانطور که گفته شد، روان کننده ها به علت لزجت و چسبندگی که دارند، باعث می شوند که میزان سایش بلبرینگ ها تا حد زیادی کاهش پیدا کند. اما این مواد پس از گذشت زمان لزجت خود را از دست داده و باید تعویض گردند. در غیر این صورت سطح تماس ساچمه ها با رینگ های داخلی و خارجی بلبرینگ افزایش پیدا کرده و به این ترتیب طول عمر بلبرینگ کاهش پیدا می کند. اما در برخی از بلبرینگ های آب بند به علت آنکه خاصیت آب بندی بلبرینگ از بین نرود، روان کننده هایی استفاده می کنند که نیازی به تعویض ندارد.

انواع بلبرینگ کف گرد را بشناسید!

 به طور کلی بلبرینگ های محوری با توجه به کاربرد بلبرینگ کف گرد ، انواع گوناگونی را شامل می شوند. هر یک از انواع بلبرینگ کف گرد توانمندی به خصوصی داشته که در ادامه به توضیح هر یک خواهیم پرداخت:

  • بلبرینگ کفگرد یک ردیفه

بلبرینگ کف گرد یک ردیفه از یک قفسه و یک ردیف ساچمه تشکیل شده است. در این نوع از بلبرینگ های کف گرد یک قفسه وجود داشته که از متریال های گوناگونی ساخته می شود. به طور کلی با توجه به طراحی بلبرینگ های تک ردیفه، این بلبرینگ ها قادر خواهند بود از یک طرف نیروی محوری را تحمل کنند. واشر هایی که در این بلبرینگ ها مورد استفاده قرار گرفته است، به صورت های مسطح، تخت و قوسی شکل ساخته شده و هر یک مزایایی را به دنبال دارند.

  • بلبرینگ کف گرد دو ردیفه

یکی دیگر از انواع بلبرینگ های کف گرد، بلبرینگ های دو ردیفه هستند. درون این نوع از بلبرینگ ها از دو ردیف ساچمه و برای ایجاد فاصله یکسان میان ساچمه ها دو قفسه استفاده شده است. بلبرینگ های کف گرد دو ردیفه با توجه به طراحی به خصوصی که دارند، قادر هستند بارهای محوری را در دو جهت و با مقدار های متفاوت اندازه گیری کنند. بلبرینگ های دو ردیفه مطابق با استاندارد ها دارای ابعاد و اندازه های گوناگونی هستند.

  • بلبرینگ کفگرد با تکیه گاه کروی

گاهی اوقات سطحی که باید بلبرینگ کف گرد، روی آن قرار گیرد، یکنواخت و تخت نیست. در چنین مواقعی نمی توان از بلبرینگ های معمولی استفاده کرد. چرا که تکیه گاه بلبرینگ از پایداری مناسبی برخوردار نخواهد بود. در چنین شرایطی عمدتا از بلبرینگ های کف گرد با تکیه گاه کروی استفاده می شود. این نوع از بلبرینگ در ساختار خود از یک واشر قوسی استفاده شده است.

Call Now Button