بلبرینگ مفصلی

 بلبرینگ مفصلی، در واقع نوعی از بلبرینگ صنعتی است که در ایران، به آن بلبرینگ سرجکی و قرقری (غورغوری) نیز گفته میشود. این بلبرینگ در دو نوع بلبرینگ نری (POS) و بلبرینگ مادگی (PHS) تولید میشود. در نقاطی که اتصال پنجه ای مناسب نباشد، از بلبرینگ مفصلی استفاده میشود. همچنین، در اتصالاتی که به فضای بیشتری برای محور نیاز دارند نیز میتوان از بلبرینگ مفصلی استفاده کرد.بیرینگ لند کاتالوگ بلبرینگ مفصلی را در ادامه به صورت مختصر و مفید ترجمه کرده است. برای مشاوره قبل از خرید با کارشناسان ما تماس بگیرید.

خرید انواع بلبرینگ مفصلی

نحوه عملکرد بلبرینگ مفصلی چگونه است؟

این نوع از بلبرینگ، به شکل دایره­ای تولید می­شود و درون آن تعدادی ساچمه کروی و یا سوزنی وجود دارد که با توجه به وظیفه ای که از بلبرینگ انتظار میرود، نوع ساچمه درون آن نیز تعیین می­شود و به دلیل وجود همین ساچمه­های سوزنی و کروی که در بلبرینگ مفصلی وجود دارد، از میزان چرخش باری که بر بلبرینگ وارد میشود کاسته شده و درنتیجه بلبرینگ فضای کمتری برای فعالیت و حرکت دارد.

بلبرینگ مفصلی در کجا کاربرد دارد؟

انواع بلبرینگ مفصلی قاعدتا برای پاسخ به نیاز صنایع مختلف، استفاده های تجاری و همچنین، کاربردهای با عملکرد بسیار بالا، بکار گرفته شده اند. این عملکرد فوق العاده بالا مطابق با استاندارد SAEAS81820 و MIL-B-81820 است و برای صنایع هوایی و نظامی مورد استفاده قرار میگیرند. ورق های PTFE موجود در ساختار بلبرینگ مفصلی، میتواند در شرایط دمایی بین °۶۵- تا °۲۵۰+  فارنهایت به خوبی مورد استفاده قرار گیرند. همچنین، مشخصات حرکت های سایشی این قطعات، در شرایط دمایی بین °۶۵- تا °۳۵۰+  فارنهایت به شدت بهبود یافته است.

ساختمان بلبرینگ مفصلی

همانطور که قبلا هم اشاره کردیم، بلبرینگ مفصلی به شکل دایره ای تولید میشود و شکل ساخت آن به گونه­ای است که یک سمت آن برای ایجاد اتصال راحت تر به دستگاه مورد نیاز، به شکل پیچ و رزوه­ای ساخته شده است. بار وارده شده بر این بلبرینگ، از طریق دسته و لایه خارجی موجود بر روی بلبرینگ به ساچمه­ها انتقال یافته و سپس از آنجا به لایه داخلی منتقل میشود و در نتیجه باعث میشود که بلبرینگ به چرخش در بیاید. اتصال مفصلی از نوع مکانیکی می باشد. بلبرینگ مفصلی، از دو قطعه و یا سه قطعه تشکیل می‌شوند که هر دو نوع آنها به شکل ساختار لغزنده بر روی یکدیگر مورد استفاده قرار می گیرند به عنوان مثال، دو قطعه فلزی می توانند بر روی یکدیگر بلغزد و یا اینکه به منظور افزایش عمر و ماندگاری میتواند از یک صفحه PTFE بین آنها استفاده کنند.

این نوع از بلبرینگها، از یک سمت به صورت رزوه ای، برای اتصال به قطعات دیگر ساخته شده اند که این قسمت رزوه شده در دو نوع وجود دارد: بیرینگ مفصلی نرگی یا بلبرینگ مفصلی مادگی. از جمله فواید این اتصالات، محدود کردن زاویه‌ی چرخش بلبرینگ مفصلی است.

ساچمه های بلبرینگ مفصلی

در واقع، ساچمه های موجود در بیرینگ، برای میله ای که از درونش گذشته، این امکان را فراهم میکند که در زاویه محدودی بچرخد. این نوع ساختار این اجازه را به این بلبرینگ می دهد تا نیروی شعاعی بزرگتری را منتقل کند و همچنین، اجازه میدهد که نا هم محوری های بیشتری ایجاد شود. در ساختار دو قطعه ای، تنوع در جنس و پوشش دهی برای قسمت های مختلف وجود دارد. در مدل سه قطعه ای، این قطعه شامل بدنه، ساچمه و راهگاه می باشد.

ساختمان این مدل از بیرینگ، کاملا قالب ریزی شده است و به واسطه آن، حداکثر انطباق بین ساچمه و راه‌ گاه ایجاد میشود. علاوه بر این، در این مدل، میتوان از تعداد زیادی متریال مختلف که میتواند در هر قسمت متفاوت باشد، استفاده کرد و به همین خاطر، میتواند کاربرد بسیار گسترده ای در صنعت داشته باشد

 

مزایای بلبرینگ مفصلی

این نوع از بلبرینگها دارای تحمل بار زیادی هستند و این بخاطر آن است که بلبرینگهای مفصلی دارای مسئولیت های زیادی هستند؛ بنابراین میتواند به خوبی بارهای شعاعی و محوری را تحمل کند. مزیت دیگر اینکه این بلبرینگ ها کاملا قابل اطمینان هستند. علاوه بر این، راهگاه فولادی در این نوع بلبرینگ‌هادارای خطوطی است که نیاز به روغن کاری ندارد. اکثر بلبرینگ های مفصلی نیاز به تعمیر ندارند و خواص اصطکاکی آنها بهبود پیدا کرده است.

عموما، بلبرینگ‌ مفصلی به شکل افقی درون تجهیزات قرار میگیرند و به واسطه فشار بارهای وارد شده به صورت محوری قرار می­گیرند. به منظور اتصال چند قسمت از دستگاه ها به یکدیگر، حلقه های موجود در بلبرینگ‌ مفصلی قطرهای متفاوتی دارند. انواع بلبرینگ مفصلی که در ایران موجود است و قابل خریداری هستند، شامل: مفصلی قرقری( که خود شامل قرقری ساده، قرقری اینچی و قرقری پشت بزرگ است) ، مفصلی مادگی، مفصلی نری و چپقی میباشد.

Call Now Button