بلبرینگ خود تنظیم

طراحی بلبرینگ خود تنظیم به گونه ای انجام گرفته است که در اثر تغییر زاویه محوری، به راحتی سازگاری پیدا کرده و در عملکرد آن اختلالی به وجود نیاید. چرا که گاهی اوقات شفت ها پس از مدتی دچار تغییر زاویه محوری شده و یا اینکه در اثر نصب نامناسب محور ان ها در راستای محور شفت قرار نمی گیرد.
در این صفحه با تعریفی از انواع بلبرینگ قابل تنظیم، ویژگی ها و کاربرد و همچنین نحوه نصب آنها آشنا خواهید شد، تا دانش کافی برای خرید بلبرینگ خود تنظیم  داشته باشید.
در پایان هر کدام از این عوامل به طور مفصل توضیح خواهیم داد. با ما همراه باشید!

انواع بلبرینگ های خود تنظیم

مزیت بلبرینگ خود تنظیم را بدانید!

 بلبرینگ های معمولی در اثر تغییر راستای محور خود دچار افت شدید عملکرد می شوند و طول عمر آن ها به طور قابل توجهی کاهش پیدا می کند. به طور کلی در اثر تغییر راستای شفت و بلبرینگ، نیرو شعاعی وارده به طور یکسان بین ساچمه ها توزیع نشده و به برخی از ساچمه ها نیروی بیشتری وارد می شود. به این ترتیب این ساچمه ها زودتر از سایر ساچمه ها آسیب دیده و عملکرد بلبرینگ را مختل می کنند. بلبرینگ خود تنظیم به گونه ای طراحی شده است که تحت چنین شرایطی بازدهی آن کاهش پیدا نکند.

ویژگی های بلبرینگ خود تنظیم

در طراحی بلبرینگ خودتنظیم، رینگ خارجی به دیواره و بدنه گیربکس یا موتور متصل شده و رینگ داخلی آن به شفت متصل می شود. همانطور که می دانید در طراحی تمامی بلبرینگ ها قفسه هایی تعبیه شده است. این قفسه ها وظیفه دارند که ساچمه ها را در فاصله یکسان از یکدیگر قرار داده و از تماس آن ها با یکدیگر جلوگیری کنند. این مدل از دو ردیف ساچمه تعبیه شده که به بلبرینگ این امکان را می دهد که در دور های بالا و نیرو های شعاعی زیاد، دوام و پایداری بسیار مناسبی از خود نشان دهند. عمدتا بلبرینگ های خود تنظیم به گونه ای طراحی شده اند که ساچمه، قفسه و رینگ داخلی متناسب با تغییر راستای شفت تحت هر عاملی، آزادی حرکت داشته و محور بلبرینگ را با شفت همراستا کنند. به طور کلی در این دسته از تجهیزات صنعتی این امکان وجود دارد که بین ۴ تا ۷ درجه قفسه، ساچمه و رینگ داخلی حرکت آزاد داشته باشند.

انواع بلبرینگ خود تنظیم

همانطور که گفته شد، ویژگی های متفاوت بلبرینگ ها سبب می شود که هر بلبرینگ متناسب با مکانی به خصوص مورد استفاده قرار گیرد. بلبرینگ های خود تنظیم نیز از این قاعده مستثنی نبوده و به همین دلیل انواع گوناگونی را شامل می شوند. از جمله انواع رایج و پر کاربرد بلبرینگ خود تنظیم می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • بلبرینگ های خود تنظیم بدون کاسه نمد

این نوع از بلبرینگ ها، از جمله بلبرینگ های خود تنظیم معمولی هستند و در شرایط عمومی و عاری از هر گونه گرد و خاک و آلاینده مورد استفاده قرار می گیرند. به طور کلی رینگ داخلی این دسته از تجهیزات صنعتی متناسب با شفت های رایج در صنعت به صورت استوانه ای و مخروطی طراحی و تولید می شوند. از آنجایی که در این نوع از بلبرینگ های صنعتی، آب بند نیستند، امکان تغییر و تعویض ماده روان کننده در آن ها  وجود دارد.

  • بلبرینگ های خود تنظیم با کاسه نمد

به طور کلی این نوع از بلبرینگ های خود تنظیم در شرایط محیطی بسیار نامناسب مورد استفاده قرار می گیرند. در صورتی که محیط کاری سرشار از گرد و خاک و آلاینده های گوناگونی باشد و در بلبرینگ خود تنظیم معمولی استفاده شود، گرد و خاک وارد روان کننده های موجود در بلبرینگ شده و به مرور زمان عملکرد آن را مختل می کند. در واقع کاسه نمد  از ورود آلاینده ها به درون بلبرینگ جلوگیری می کند‌. به طور کلی کاسه نمد ها دارای دمای کاری منفی ۴۰ تا ۱۲۰ درجه سانتی گراد هستند. عمدتا برای اینکه خاصیت آب بندی بلبرینگ خود تنظیم با کاسه نمد دوطرفه از بین نرود، این نوع از تجهیزات صنعتی از مواد روان کننده دائمی استفاده می کنند. این مواد قادر هستند در دمای منفی ۳۰ تا مثبت ۱۱۰ درجه سانتی گراد، گرانروی مناسبی را از خود نشان دهند.

نحوه نصب بلبرینگ های تنظیم کننده

در صورت نصب نامناسب بلبرینگ ها ممکن است زاویه بین راستای محور بیرینگ و شفت به طور چشمگیری تغییر کند و یا اینکه بلبرینگ آسیب دیده و کارایی خود را از دست دهد. به همین دلیل عمدتا عملیات نصب و جا زدن بلبرینگ عمدتا توسط افراد متخصص و متبحر انجام می شود که به بلبرینگ آسیبی وارد نشود.
برای نصب، روی رینگ داخل آن و شفت مورد نظر با شیب ملایمی زا ایجاد می کنند. به این ترتیب بلبرینگ با نیروی بسیار کم و بدون ایجاد ضربه شدید بر روی شفت سوار می شود. برای آنکه بلبرینگ در شفت محکم شود، عمدتا باید از ضربه های متوالی استفاده شود.

برای اینکار معمولا یک صفحه فلزی را روی بلبرینگ قرار داده و با استفاده از چکش به آن صفحه به آرامی ضربه می زنند. به این ترتیب صفحه فلزی ضربات شدید ناشی از چکش را جذب کرده و آن را به صورت یکنواخت روی سطح بلبرینگ پخش می کند.

نکاتی که در هنگام جا زدن بلبرینگ باید به آن توجه شود!

به طور کلی در هنگام جا زدن و درآوردن بلبرینگ ها باید به نکات مهمی توجه نمود که از جمله آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • حرارت دهی بلبرینگ های بزرگ

به طور کلی در صورتی می خواهید بلبرینگ هایی با ابعاد و اندازه بزرگ را در شفت های مورد نظر جا بزنید، باید آن را گرم کنید. به یاد داشته باشید که گرم کردن بلبرینگ خود تنظیم نباید به صورت مستقیم باشد. عمدتا برای اینکار از هیتر، روغن داغ و یا محفظه های گرم کن استفاده می شود تا به این ترتیب گرما به طور یکنواخت در سراسر بلبرینگ توزیع گردد.

  • عدم حرارت دهی زیاد به بلبرینگ های خود تنظیم با کاسه نمد

همانطور که گفته شد، در برخی از بلبرینگ های خود تنظیم، به منظور آب بندی کامل از کاسه نمد استفاده می شود. به طور کلی کاسه نمد ها از مواد پلاستیکی و پلی اورتان ساخته می شوند و به همین دلیل در برابر حرارت مقاومت چندانی از خود نشان نمی دهند‌. عمدتا برای آنکه آب بندی کاسه نمد ه درستی انجام شود، نباید بیشتر از ۱۱۰ درجه سانتی گراد به آن حرارت داد.

Call Now Button