بلبرینگ تماس زاویه ای

بلبرینگ تماس زاویه ای از جمله تجهیزات صنعتی است که امروزه به دلیل قابلیت های زیادی که دارد، بسیار مورد توجه قرار گرفته است. به طور کلی بلبرینگ ها به گونه ای طراحی شده اند که شفت مورد نظر را چه در گیربکس و چه در موتور های الکتریکی به بدنه متصل کنند. به گونه ای که مانع از حرکت چرخشی شفت نشوند. بلبرینگ تماس زاویه ای یکی از انواع بلبرینگ ها بوده که با داشتن ویژگی های خاص، کاربری مخصوصی پیدا کرده است.
در این صفحه با انواع بلبرینگ تماس زاویه ای ، تعریفی از  نحوه عملکرد، ویژگی ها، کاربرد و انواع آن آشنا خواهید شد. تا با دانش کافی خریدی مطمئن داشته باشید.

چگونه می توان یک بلبرینگ تماس زاویه ای مناسب را خریداری نمود؟

به طور کلی عوامل مختلفی در انتخاب یک بلبرینگ مناسب دخالت دارند که از جمله مهمترین این عوامل می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • تعیین مقدار بار محوری
 • تعیین مقدار بار شعاعی
 • فضای موجود
 • سرعت حرکت شفت
 • سطح صدای تولید شده توسط بلبرینگ

در پایان هر کدام از این عوامل به طور مفصل توضیح خواهیم داد. با ما همراه باشید!

انواع بلبرینگ های تماس زاویه ای

ویژگی های بلبرینگ تماس زاویه ای

به طور کلی این نوع از تجهیزات مکانیکی به واسطه شکل ظاهری که دارند، نامگذاری شده اند. در این نوع از بلبرینگ ها دو حلقه داخلی و خارجی بوده که نسبت به هم دارای زاویه مشخصی هستند. این حلقه خارجی عمدتا در بدنه گیربکس و یا وسیله مورد نظر ثابت شده و حلقه داخلی به شفت فیکس می شود. بلبرینگ های تماس زاویه ای به دلیل طراحی به خصوصی که دارند، قادر هستند علاوه بر تحمل بار شعاعی، بار محوری را نیز تحمل کنند. هر چه زاویه بین دو رینگ بلبرینگ تماس زاویه ای کمتر باشد، میزان تحمل بار محوری توسط این بلبرینگ کمتر خواهد بود.

کاربرد بلبرینگ تماس زاویه ای

به طور کلی از این بلبرینگ ها بیشتر در گیربکس هایی استفاده می شود که دارای چرخ دنده هلیکال هستند‌. چرخ دنده های هلیکال با توجه به زاویه دندانه ای که دارند، در حین حرکت نیروی محوری ایجاد کرده و باعث حرکت شفت در راستای محور خود می شود. به این ترتیب برای جلوگیری از حرکت شفت در راستای محور خود، از بلبرینگ تماس زاویه ای استفاده می شود. به طور کلی برای آنکه گیربکس یا وسیله مورد نظر بهترین بازدهی را داشته باشد، باید از دو بلبرینگ در فاصله ای یکسان از یکدیگر استفاده گردد. از طرفی قرار دادن دو بیرینگ در انتهای شفت می تواند کارایی و عملکرد بلبرینگ ها را بهبود ببخشد.

انواع بلبرینگ های تماس زاویه ای

به طور کلی بلبرینگ های تماس زاویه ای بر حسب نوع طراحی که دارند، به دو دسته  یک ردیفه و  دو ردیفه تقسیم بندی می شوند. که در ادامه به توضیح هر یک خواهیم پرداخت.

 • بلبرینگ های تماس زاویه ای یک ردیفه

به طور کلی طراحی آنهابه گونه ای است که در سرعت های بالا از خود عمل کرد بهتری از خود نشان دهند. عمدتا در این نوع از بلبرینگ ها یک ردیف ساچمه تعبیه شده است. به همین دلیل  قادر به تحمل بار محوری از یک سمت خواهند بود.

 • بلبرینگ های تماس زاویه ای دو ردیفه

به طور کلی از آنجایی که زاویه تماس این نوع از بلبرینگ کمتر از زاویه تماس تک ردیفه است، این بلبرینگ ها قادر به تحمل نیروی کمتری هستند. اما  با توجه به طراحی به خصوصی که دارند، قادر هستند بار محوری را از دو جهت تحمل کنند. این عامل در کنار تحمل بار شعاعی زیاد، کاربری این بلبرینگ ها را افزایش داده است. به طور کلی طراحی بلبرینگ  دو ردیفه به گونه ای است که انگار دو بلبرینگ ردیفه به یکدیگر چسبانده شده است.

راهنمای خرید بلبرینگ تماس زاویه ای

به طور کلی عوامل مختلفی در انتخاب یک بلبرینگ مناسب دخالت دارند که از جمله مهمترین این عوامل می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • تعیین مقدار بار محوری
  هر یک از این بلبرینگ ها آستانه تحمل بار محوری مشخصی دارند که آستانه تحمل بار عمدتا بر اساس زاویه ای که دو رینگ داخلی و خارجی به یکدیگر وارد می کنند، تعیین می گردد.

 • تعیین مقدار بار شعاعی
  به طور کلی این بار از برآیند بار های موجود در دو جهت عمود بر راستای شفت تعیین می شوند. به همین دلیل در ابتدا باید شفت گیربکس یا موتور الکتریکی مورد نظر  تحت ارزیابی قرار داده و مقدار نیرو را در دو راستای عمود بر تیر بدست آورد. سپس با استفاده از عمل برآیند گیری مقدار بار شعاعی بلبرینگ تعیین شده و متناسب با آن بلبرینگ انتخاب می شود.

 • فضای موجود
   به طور کلی بلبرینگ ها مطابق با استاندارد هایی که دارند، هر یک در ابعاد و اندازه های گوناگونی تولید می شوند. قطر خارجی این بیرینگ، در مقیاس مشخصی از قطر داخلی تغییر می کند. بنابراین پیش از خرید به فضای موجود برای انتخاب بلبرینگ نیز باید توجه شود.

 • سرعت حرکت شفت
  از دیگر عواملی که در انتخاب بلبرینگهای تماس زاویه ای مناسب، بسیار مهم است، سرعت دورانی شفت است. به طور کلی بلبرینگ های موجود در بازار متناسب با نوع طراحی، پیش بار استاتیکی، بار های محوری و شعاعی و در نهایت سرعت دورانی دارای طول عمر مشخصی هستند. در صورتی که سرعت دورانی شفت زیاد بوده و بلبرینگی با سرعت دورانی پایینی انتخاب گردد، تعداد ساعات کارکرد بلبرینگ تماس زاویه ای به شدت کاهش پیدا خواهد. به همین دلیل سعی کنید که پیش از انتخاب بلبرینگ به سرعت دورانی شفت توجه کنید.

 • سطح صدای تولید شده توسط بلبرینگ
  در صورتی که باید ازاین محصول در محیط های آرام مانند منازل مسکونی و یا محیط های آزمایشگاهی استفاده کنید، باید سطح صدای تولید شده توسط بلبرینگ به گونه ای تعیین گردد، که موجب سلب آسایش ساکنین نشود.

اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در telegram
Call Now Button