کاسه نمد صنعتی

کاسه نمد صنعتی به نوعی درزگیر گفته می شود که برای درزبندی شفت یا همان میل دوار و پوسته حاوی شاره مورد استفاده قرار می گیرد . تا مانع نشت شاره به بیرون از پوسته گردد . این درزگیر از سه قطعه فنر ، واشر کاسه ای شکل فلزی و نمد فشرده که مانع از نشت شاره ها در قطعات مکانیکی می گردد تشکیل شده است . امروزه عموما به هر یک از واشر های لاستیکی گرد در هر اندازه ای که در دستگاه های مکانیکی مختلف همچون موتور ماشین برای پیشگیری از نفوذ روغن به بیرون استفاده می شوند کاسه نمد گفته می شود .

معمولا جنس کاسه نمد صنعتی از نوع مجموعه آب بندی تفلون می باشد تا مانع از خورندگی اجزای آن شود .

کاسه نمد

6 نکته مهم در انتخاب کاسه نمد صنعتی و عوامل تاثیر گذار در طول عمر آن

در هنگام خرید باید به جنس آن ، شرایط محیطی ، نوع روان کار همچنین سرعت دوران ، قطر شفت ، فضای موجود و قیمت توجه نمود . از عواملی که عمر کاسه نمد به آن بستگی دارد موارد زیر می باشد :

 1. جنس و مرغوبیت مواد به کار رفته در ساخت آن
 2. انتخاب درست نوع کاسه باعث افزایش عمر آن می شود .
 3. در صورت عدم صحیح جا زدن و سوار کردن طول عمر آن کاهش می یابد .
 4. نوع و طول زمان استفاده از دیگر موارد تاثیر گذار در طول عمر این قطعه می باشد .
 5. نوع ساخت قطعات
 6. شرایط محیطی

جدیدترین مدل های کاسه نمد صنعتی

کاربرد کاسه نمد در صنعت

کاسه نمد صنعتی از محصولات لاستیک سازی می باشند که به عنوان درزگیر در بین دو سطح مقطع کاربرد دارند . همچنین  برای جلوگیری از نشت سیال ( شاره ) به بیرون دارای شفت دوار  و پوسته ی حاوی سیال می باشد .  از این محصول   تنها برای نگه داشتن روغن در یاتاقان ها و جلوگیری از ورود گرد و غبار در داخل آن استفاده می شود . معمولا این گونه از مهر و موم ها نیاز به تعمیر و نگهداری کمی دارند . استفاده از جنس و متریال تفلونی در کاسه ها جهت آب بندی باعث جلوگیری از خوردگی و زنگ زدگی می شود . از کاسه نمد صنعتی  در دستگاه های مکانیکی و ماشین آلات صنعتی استفاده می شود .  به طور کلی می توان گفت از آن ها در هر دستگاهی که یک محور متحرک و اجزاء داخلی داشته باشد استفاده می شود .

بیش تر کاسه نمد ها لبه داخلی شان دارای شیار های مورب خاصی در جهتی مشخص شده می باشد . دلیل طراحی این شیار ها جلوگیری از خشک شدن لبه ی کاسه  و بازگرداندن روغن به داخل می باشد . برای مثال در اجزاء جلوی موتور کاسه نمد های راست گرد نصب می شود به دلیل این که چرخش موتور مداوم در جهت عقربه های ساعت یا به عبارتی راست گرد می باشد .برخی از این قطعات در لبه داخلی خود فاقد شیار می باشند .کاربرد این نوع از کاسه ها معمولا در جاهایی که سیال ( شاره ) پشت کاسه نمد گاز و یا روغن هیدرولیک با فشار زیاد است می باشد.

آیا میدانید کاسه نمد صنعتی انواع مختلفی دارد؟

کاسه نمد های صنعتی انواع گوناگون و متعددی داشته و بر اساس کاربرد ، از ترکیب فلزات ، انواع پلاستیک ، لاستیک و مواد گوناگون ساخته و عرضه می شود . آن ها با توجه به محل استفاده ویژگی های مختلفی مانند مقاومت در برابر فرسایش ، حرارت ، برودت ، مواد نفتی ، مواد اسیدی و قلیایی و .. را دارا هستند .در بخش های مختلف صنعت مانند موتور ، گیربکس ، پمپ هیدرولیک ، بلبرینگ و … از انواع این محصول استفاده می شود که هر یک از آن ها دارای خصوصیات خاص خود می باشند .

دو گروه اصلی کاسه نمدهای صنعتی ، شعاعی و محوری می باشد . از مدل شعاعی جهت جلوگیری از نشت در یک یا در هر دو جهت ، از نوعی مواد آب بندی استفاده می شود .مدل محوری آن از دوقسمت ثابت و دوار تشکیل شده است .

 • کاسه نمد چرمی

چرم ها به دلیل نرمی ، می تواند قابلیت انعطافی خوبی برای اصطکاک میان دو جسم سخت را دارا ایجاد کنند و همچنین چرم ها قدرت زیادی در جذب روغن دارند . کاسه نمد های چرمی در بازه دمایی 70- تا 100 درجه سلسیوس مقاوت خوب و بسیار بالایی دارند .

 • کاسه نمد سیلیکونی

کاسه نمد های سیلیکونی در دمایی بین 50- تا 180 درجه عملکرد بسیار خوبی از خود نشان می دهد .در این نوع  قدرت جذب روغن کاهش می یابد .

 • کاسه نمد NBR

این نوع از پر استفاده ترین و در دسترس ترین نوع کاسه نمد نیز می باشد .و عملکرد آن ها در دمایی بین 55- تا 105 درجه سلسیوس می باشد .

 • کاسه نمد ACM

از بارز ترین ویژگی های کاسه نمد  ACMمقاومت بسیار بالا نیز می باشد . و مواد تشکیل دهنده ی آن ترکیبی از NBR  و ACM ) لاستیک اکرولیک )‌ می باشد .عملکرد دمایی این نوع کاسه در دمای 150 درجه سلسیوس است .

 • کاسه نمد PU

این مدل  از استحکام و مقاومت بالایی در برابر فشار برخوردار بوده و قابلیت تحمل دمای بین 45- تا 100 درجه سلسیوس را دارد .

 • کاسه نمد پلی یورتان

این دسته در برابر پارگی ، فرسایش ، ضربات ناگهانی و گریس از مقاومت بسیار بالایی برخوردار است .

در کل پیستون کمک فنر درون یک محفظه بسته از جنس فلز که حاوی یک شاره هیدرولیکی (معمولا روغن ) است حرکت می کند . اطراف محل حرکت میله به داخل و خارج محفظه توسط یک کاسه نمد کاملا آب بندی شده و شاره تحت فشار ، دارای امکان خروج از محفظه نمی باشد . گسیختگی کاسه نمد سبب نشتی سیال از کمک فنر می گردد . از این رو در صورت نشتی از کمک فنر ، کاسه نمد را تعویض میگردد.

این مطلب را به اشتراک بگذارید:

Call Now Button